Ripon Cathedral
Ponieważ ostatnio mam dużo czasu na pisanie postanowiłem opisać to co zwiedziłem w Anglii do tej pory. Niewiele tego jest ..... może w przyszłości będzie więcej.
Nie tak dawno byłem w Ripon niedaleko Leeds. Będąc tam zobaczyłem katedrę. Katedrę do zwiedzania podzielono na 10 części.
Nawa (Nave) katedry znajduje się zaraz po wejściu do katedry przez „Zachodnie drzwi”. Niesamowite witraże które sprawiają wrażenie „żywych”. To pierwsze wrażenia z wejścia do katedry. Ponieważ nie zwiedzałem sam to razem z koleżanką zdecydowaliśmy pójść odwrotnie niż było w „programie zwiedzania”. Informację turystyczną dostaniemy od dwóch starszych pań siedzących przy stole zaraz przy wejściu do katedry.
Widok nawy:
http://www.riponcathedral.org.uk/VRnave.php
Z Nawy przeszliśmy do katedralnego sklepiku z pamiątkami (Cathedral Shop). Znajduje się tam szeroki wybór pięknych upominek i towarów bardziej praktycznych w domu.
Po sklepie poszliśmy do części zwanej po angielsku Pulpit inaczej Ambona. Wykonana z brązu stojąca na marmurowych małych kolumnach. Na ambonie znajdują się figury przedstawiające Saxońskich świętych. Chodząc po katedrze i ujrzałem płyty nagrobne pod stopami. Część podłogi jest pokryta takimi płytami a na nich znajdują sie informacje o zmarłej osobie.
Od podziwiania ambony przeszliśmy do skarbca (Treasury). W skarbcu można zobaczyć sakralne naczynia, złote i srebrne. Niektóre z nich pochodzą z czasów Saxonśkich. Dobrym przykładem jest „klejnot” skarbca - patena z czasów saxońskich najstarsza rzecz w skarbcu znaleziona w 1976 roku w pobliżu katedry. Myślałem że skarbiec i ołtarz to są najpiękniejsze rzeczy w kościołach i katedrach.
Miejsce do którego potem przeszliśmy zrobiło na mnie największe wrażenie. Miejsce dla chóru (Choir Stalls). Wykonane z drewna, bardzo bogato zdobione. Miejsce dla chóru ukończono w 1494 r. Wykonaniem zajęli się stolarze z Ripon.
Oto link do zdjęcia przedstawiającego ten chór:
http://www.gutenberg.org/files/21003/21003-h/images/image29.jpg
http://www.riponcathedral.org.uk/VRchoir.php
Od chóru przeszliśmy w stronę głównego ołtarza (High Altar), wykonanego przez Ninian'a Comper'a, przedstawiającego wizerunki świętych włączając w to „tutejszego” świętego Wilfird'a, który został zabity podczas pierwszej wojny światowej.
Od głównego ołtarza skierowaliśmy się do kaplicy Ducha Świętego (Chapel of the Holy Spirit) w którym zobaczymy (mnie się nie podobał) kontrowersyjne dzieło sztuki wykonane z metalu przez Leslie Durbin (twórczyni ceremonialnego miecza zaprezentowanego dla Stalina od Churchilla w Yalta). Owo kontrowersyjne i zarazem dekoracyjne dzieło sztuki „chyba” (bo nie jestem pewien) jest ołtarzem. Tak jak przy każdym nowoczesnym dziele sztuki trzeba myśleć „Co to jest?”, „Co to ma przedstawiać?”. W każdym razie ja tam długo nad tym nie dumałem bo mi się nie podobało. Nie jestem zwolennikiem nowoczesnej architektury czy sztuki w Kościołach czy innych obiektach sakralnych.
Wracając do wyjścia katedry napotkaliśmy wejście do krypty (Entrance to Crypt). Krypta jest pozostałością kościoła świętego Wilfrid'a z 672 r.. Wilfrid przechowywał swoje relikty w tej krypcie przywiezione z Rzymu. Święty Wilfrid budując kryptę nadał jej kształt przedstawiający, według niego, grób Chrystusa.
A tak wygląda owa krypta:
http://www.wilfrid.com/images/wilfrid%20ripon16web.jpg
http://www.ripon-internet.com/images.php?imageid=1067
http://www.ripon-internet.com/images.php?imageid=1069&size=full
http://www.medieval.unimelb.edu.au/bernard/pics/crypt.jpg
Tak wygląda kolejna część katedry zwanej po angielsku (Crossing):
http://www.riponcathedral.org.uk/VRcrossing.php
Możemy manipulować widokiem obrazka, obracać, przybliżać i oddalać.
W powyższym linku zobaczymy także rzeźby ważnych osobowości które odegrały znaczącą rolę w histori Ripon i katedry. Są to: Arcybiskup Thurstan założyciel (Fountains Abbey), król Athelstan który nadał „Liberty of Ripon” w 926 r. i Arcybiskup Longley – pierwszy biskup Ripon'u - 1836 r.).
Linki:
A tak wygląda katedra nocą:
http://www.englishcathedrals.co.uk/admin/photos/_MG_0797_small.jpg
Katedra z lotu ptaka
http://www.englishcathedrals.co.uk/admin/photos/Ripon_small.jpg
Widok od strony południowej (rysunek):
http://www.gutenberg.org/files/9973/9973-h/images/19.jpg
Trochę więcej zdjęć z katedry w Ripon:
http://www.greydragon.org/trips/Yorkshire2004/index6.html
http://www.ripon-internet.com/Category/135.html
Moja Generacja gg Tagi :
anglia,
cathedral,
katedra,
listek,
ripon